چالش­های ازدواج در افغانستان
خانواده اسلامی
1397/3/12

فرشته کریمی

 

چند سال پیش وقتی جوانی قصد ازدواج داشت باید به خانواده خود موضوع را در میان می‌گذاشت، بعدا خانواده با مشوره با بزرگان چندین بار به خواستگاری می‌رفتند تا پیوند ازدواج منعقد می‌گردید، نکته درخور توجه اینجاست که در برخی از موارد داماد حتی تا شب عروسی خویش چهره همسر خویش را نمی‌دید و همان سبک کلاسیک و سنتی تا هنوز هم در روستاها و مناطق دوردست افغانستان مروج است. اما پس از سقوط ژریم طالبان در افغانستان و آغاز حکومت موقت با طعم دموکراسی، فعالیت رسانه‌ها و رفتن دختر و پسرها به مکتب و دانشگاه ذهنیت منجمد و بسته را باز نمود و  این سبک کهن و سنتی برقرای پیوند ازدواج کم کم شروع به پوست­اندازی نمود. امروزه دیده می‌شود در کلان شهرهای افغانستان اکثر پیوندهای ازدواجی که برقرار می‌شود بر مبنای شناخت قبلی طرفین است. ازدواج­های دانشجویی در کشور روند رو به رشد خود را می‌پیماید و اکثر دختر خانم با پسرها با شناختی که از همدیگر کسب می‌کنند ازدواج می‎‌کنند بر علاوه ازدواج‌های دانشجویی سبک جدید ازدواج دیگری که اکنون در افغانستان در حال رشد است ازدواج‌های اینترنتی و آنلاین است، دیده شد که کابران فیسبوک بارها از طریق این شبکه اجتماعی همسر آینده خویش را انتخاب کردند  و زندگی جدید شان را کلید زدند.

نوعی دیگری از ازدواج که سبک کلاسیک و سنتی را به چالش می‌کشد، ازدواج میان همکاران است، به طور مثال دو استاد دانشگاه در یک مقطعی با هم همکار هستند پس از شناخت متقابل و بررسی  نکات مشترک بدون پا در میانی پدر و مادر باهم ازدواج می‌کنند و این نوع ازدواج­ها تا کنون نتیجه قابل قبولی داشته است بر خلاف ازدواج‌های سنتی و بدون شناختی که صدها زندگی را در پرتگاه طلاق و نابودی قرار داده است. اما روحانیون با این سبک ازدواج مخالف هستند و می‌گویند می‌بایست ازدواج مطابق به سنت‌ها و احکام مذهبی باشد، چیزی که دیده می‌شود در شرایط کنونی خیلی از جوانان خیلی به دنبال مسایل سنتی و مذهبی حرکت نمی‌کنند و در پی مدرنیسم و اندیشه‌های جدید هستند.

همواره باور جامعه شناسان بر این است که جوامع از بعد ظاهری سریع رشد می‌کنند اما از نگاه طرز نگرش زمان می‌برد تا تغییراتی در نوع نگاه شان به وجود آید، حداقل این معادله جامعه­شناسی طی پانزده سال گذشته در افغانستان مثبت بوده است و ما شاهد هستیم که سبک ازدواج‌ها در شهرها و اماکن متمدن از کلاسیک به مدرن مبدل شده است و اگر این روند ادامه یابد و در روستاها آگاهی‌دهی شود شاید تا چند سال دیگر این آمار روند رو به افزایشی را طی کند. با تمام مسایل موجود شک نکنید که فرهنگ کشورهای همسایه و حتی سریال‌ها و فیلم‌هایی که از طریق رسانه‌ها افغانستان پخش می‌شود در خصوص پوست­اندازی سبک ازدواج در افغانستان تاثیرات فوق­العاده زیادی را داشته است و به دلیل این که امروزه مردم آگاهی کافی دارند در مورد مسایل روز طی سال‌های نزدیک مطمئناً ما شاهد تغییرات فراوان موارد مختلفی خواهیم بود.

درباره ی نویسنده
مقالاتی از این نویسنده
"